Kına Tozu 250 Gr lık Paket

Fiyat:
47,50 TL
İndirimli Fiyat (%5,3) :
45,00 TL
Kazancınız 2,50 TL
Kına Nedir? Nerede Kullanılır?
Latince Adı “Lawsonia Inermis” Olan Kına, Kınagiller Ailesinden Büyük Çalı Ya Da Küçük Ağaç Şeklinde Bir Bitkidir. Boyu Yaklaşık 2,60 Metredir. Beyaz Çiçekli Ve Dikenli Olan Bu Bitkinin, Sivri Uçlu Ve Esmer Yeşil Renkli Yaprakları Vardır.

“Henna” Olarak Da Bilinen Bu Bitki, Çok Eski Çağlardan Itibaren Kullanılmaktadır.

Kına Deyince Aklımıza Daha Çok Bu Bitkinin Yapraklarının Kurutulup Öğütülmesiyle Hazırlanan Toz Gelir. Boyar Madde Ve Tanen Içeren Bu Toz, Saç, Tırnak Ve Parmakların Boyunmasında Kullanılır.

Kuzeydoğu Afrika Kökenli Bu Bitki, Kuzey Afrika’nın Ardından Hindistan, Sri Lanka’da Yaygın Olarak Yetişir.

Anadolu Örf Ve Adetlerinde Gelinlere, Damatlara, Askere Gönderilenlere Kına Yapılması Vardır.

Boyadığı Yere Hafif Kızıl Bir Renk Veren Kınanın, Esmer, Koyu Kırmızı, Yeşil Renkte Tipleri Vardır. Uygulanmasında Sırasında Kınaya Su Katılarak Sıvılaştırılır.

Kına Neden Olur?
“Kına Neyden Yapılıyor” Sorusunun Cevabı Kına Ağacında Gizlidir. Kına Bitkisinin Yapraklarının Kurutulup Öğütülmesi Ile Hazırlanan Ve Boyayıcı Özelliği Bulunan Maddeye Kına Denir. Boyası Kırmızı, Turuncu Renktedir.

Kına Nerede Meşhur?
Değdiği Dokulara Kızıl Bir Renk Kazandıran Kına Bitkisi, Boya Maddesi Olarak Da Kullanılmaktadır. Kadınların Süslenmek Için Sıklıkla Tercih Ettiği Kına, Ülkemizin Her Yerinde Sıklıkla Satılmaktadır. Memleketi Hindistan Olan Kınanın Arabistan'da Da Yetiştiği Bilinmektedir.

Kına Nedir Ne Işe Yarar?
Özellikle Egzama, Sedef Hastalığı Ve Akne Gibi Cilt Rahatsızlıklarında Kullanılan Kına, Kaşıntıyı Hafifletir Ve Cildin Daha Sağlıklı Görünmesini Sağlar. Bunun Yanı Sıra Kına, Saç Sağlığı Için De Oldukça Faydalıdır. Kına, Saç Köklerini Besler Ve Saçın Daha Güçlü Bir Şekilde Uzamasını Sağlar.

Kına Nerelere Sürülür?
Kına Erkeğin Yalnız Sağ Elinin Serçe Parmağına (Yalnız Serçe Parmağına), Gelinin El Ve Ayak Parmaklarına Yakılır. Damat, Maniler Söylenerek Kına Yakılacak Yere Götürülür Ve Evliler Damadı Yanlarında Tutarlar.

Kına En Az Kaç Saat Kalmalı?
Kına Saça Uyguladıktan Sonra 2 Saat Kadar Bekletilmelidir. 2 Saatin Ardından ılık Su Ile Durulanır Ve Şampuanlanır. Kına Iki Aşamalı Olarak Uygulanır; Ilk Aşamada Kına Saçların Tamamına Uygulanır Ve Ikinci Kat Uygulaması Için Kısa Bir Süre Bekletilir.

Kına Güzel Tutması Için Ne Katılır?
Kuru Kınanızı Genişçe Bir Kaba Koyun. Üstüne Yavaşça Sıvı Yağı (Tercihen Zeytinyağı), Ardından Yaklaşık 3 Çorba Kaşığı Soğutulmuş Çay Demi Ekleyin Ve Bir Tahta Kaşık Yardımıyla Karıştırın. Karıştırırken Kurudukça Biraz Daha Çay Demi Ekleyin.

Kına Ne Kadar Bekletilir Elde?
Kına Yakılacak Yerin Soğuk Su Ile Yıkandıktan Sonra 2 Saatten Fazla Olmamak Koşuluyla Bekletilir. Kınanın Kalıcılığı, Bekleme Sürenize Bağlıdır. Bu Sebeple Çok Koyu Renkte Kına Istemiyorsanız Daha Erken Yıkamalısınız.

Kına Nereye Sürülür?
Bu Etkinliğin En Önemli Özelliklerinden Biri, Gelin Adayının Ellerine Ve Ayaklarına Kına Yakılmasıdır. Kına, Kırmızı Renkte Olan Bir Bitki Tozu Türüdür Ve Bu Gecede Gelinin Elleri Ve Ayaklarına Çeşitli Desenler Ve Süslemeler Şeklinde Sürülür.

Kınanın Anavatanı Neresi?
Kına Ağacı Nedir? Faydaları Nelerdir? - Bitki Ansiklopedisi
Anavatanı Hindistan Olan Kına Ağacı Arabistan'da Ve Akdeniz Ikliminin Görüldüğü Yerlerde Yetiştirilir.

Kına Hangi Yapraktan Yapılır?
Kına Ağacı - Vikipedi
Kına (Lawsonia Inermis), Kınagiller (Lythraceae) Familyasından Bir Çiçekli Bitki. Bu Bitkinin Yapraklarının Kurutulup Öğütülmesiyle Hazırlanan Boyayıcı Maddeye Ve Bu Madde Kullanılarak Vücut Üzerinde Oluşturulan Geçici Şekillere De Kına Denir.

Kına Hangi Ülkenin Geleneği?
Türk Halkının Gelenek Ve Görenekleri Arasında Önemle Korunanlardan Biri Kına Yakma Geleneğidir. Kına, Arapça Hına Sözünün Dilimize Kına Olarak Geçmiş Biçimidir. Kına, Iki Çeneklilerden Kına Ağacı Denilen Bir Bitkinin Kurutulmuş Yapraklarının Tozudur. En Çok Afrika, Mısır, İran Ve Hindistan'da Yetişir.
Diğer Özellikler
Stok KoduyMDcxMTAwMDgyOA
MarkaBİNBİR ÇEŞİT GIDA İTH.İHR.PAZ.SAN.VE TİC.LTD ŞTİ
Stok DurumuVar
8690770323199

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

SAYFAMIZDAN YAPACAĞINIZ 800 TL VE ÜZERİNDE ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETİ BİZDEN 
VE BİTTİMİ HAYIR AYRICA SEPETTE EK İNDİRİMLER SİZLERİ BEKLİYOR

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.