Orjinal Propolis Tozu 250 Gr lık Paket

Fiyat:
1.250,00 TL
Propolis, Arıların Kavak Ve Kozalak Taşıyan Ağaçların Tomurcuklarından Yaptığı Reçine Benzeri Bir Malzemedir. Antik Çağlardan Beri İnsanların Hastalıkları İyileştirmek İçin Kullanılan Faydalı Ve Çok Yönlü Doğal Bir Ürün Olan Propolis, Antioksidan Ve Antibakteriyel Etkisiyle Bağışıklık Sistemini Güçlendirir, Hastalıkların Daha Kolay Atlatılmasını Sağlar Ve Vücuttaki Bakteri Oluşumunu Önler. Ayrıca Propolis Enflamasyonu Hafifletmeye Ve Sivilce Çıkmasını Engellemeye De Yardım Eder.

Propolis Nedir?
Propolis, Arıların Yaprak Döken Ağaçların Tomurcuklarından Ve Kabuklarından Topladığı, Balmumu, Polen Ve Tükürük Salgıları İle Zenginleştirdikleri Doğal Bir Maddedir. Arılar Propolisi Petekleri Dezenfekte Etmek, Yapı Malzemesi Olarak Ve Mumyalama İçin Kullanır.

Propolis Esas Olarak Ağaçlar Sayesinde Üretilir, Arılar Reçineleri Toplar, Tükürük Bezlerinden Maddeler Ekler Ve Karışımı Çeneleriyle Daha Da İşler. Propolisin Çoğu Reçine Ve Mumlardan Oluşur.

Propolisin İnsan Sağlığına Olan Faydaları Da Yadsınamaz. Hem Antioksidan Hem De Antibakteriyel Bir Gücü Bulunan Propolis, Bağışıklık Sistemini Güçlendirir Ve Korur. Bu Sayede Hastalıkların Daha Kolay Atlatılmasını Sağlayan Propolis, Vücuttaki Enflamasyonu Azaltmasının Yanı Sıra Cilt Sağlığını Da Destekleyerek Sivilce Oluşumunu Engeller. Ayrıca Uçuk Ve Ağız İçi Yaralar İçin De Önemli Bir Kaynaktır.

Propolis İçinde Hangi Vitaminler Var?
Propolisin Aktif Bileşenlerin Ana Rolü Flavonoidlerdir. İkinci Sırada Kafeik Veya Ferulik Asit Gibi Hidroksisinnamik Gibi Asitler Bulunur. Diğer Suda Çözünür Bileşenler, Arı Enzimleri, Şeker, B, C Ve E Vitaminleri, Mineraller Ve Eser Elementlerdir. Birçok Meyve Ve Sebzede Bulunan Fenolik Asit Çeşitleri Miktar Olarak Propoliste Daha Fazla Bulunmaktadır. Bu Nedenle Güçlü Bir Antioksidandır.

Propolis Nerede Yetişir
Ilıman İklime Sahip Olan Bölgede Üretilen Propolisin Kahverengi, Tropik Bölgede Üretilen Propolisin Siyah, Küba'da Üretilen Propolisin İse Menekşe Renginde Olduğu, Hatta Saydam Propolisin Bile Varlığı Söz Konusudur.

Arılar Propolisi Nasıl Yapar?
?? Propolis Nedir? Propolis Faydaları Nelerdir?
Propolis, Arıların İğne Yapraklı Ağaçlardan, Bitkilerin Tomurcuk, Yaprak, Gövde Ve Salgılarından Topladığı Maddeleri Başlarında Bulunan Salgı Bezlerinden Salgıladıkları Enzimlerle İşleyerek Ürettiği, Reçine Benzeri Bir Üründür.

Polen Ve Propolis Aynı Şey Mi?
Polen Bitki Ürünü İken, Propolis Bitki Ürünün, Arı Enzimleriyle Harmanlanmış Halidir. Polen Saf Bitkisel Doğal Ürünken, Propolid Katkılı (Arı Enzimleri) Doğal Bitkisel Üründür.

Propolis Nedir? Propolis Faydaları
Propolis, Arıların Kovanlarını Bakteri Ve Mantar Enfeksiyonlarından Korumak İçin Ürettikleri Bir Maddedir. Arı Kovanlarının Girişinde De Bulunan Propolisli Bölge Sayesinde Dışarıdan Kovana Giren Arılar Her Girişlerinde Hijyeni Sağlamış Olurlar. Kovan Girişindeki Propolisli Bölge Diğer Böcek Ve Hayvanların Kovana Girmesini De Engeller. Propolis, Arılar Tarafından Kovanların İnşası Ve Petekteki Çatlakların Kapatılması Sırasında Da Kullanılır. Peteklerdeki Gözlerin İçini Propolis İle Sıvayan Arılar Bu Sayede İçeriye Koyacakları Yumurtanın Da Korumasını Sağlamış Olurlar.

Arılar, Bitki Ve Ağaçlardan Topladıkları Reçine Benzeri Maddeleri İşleyerek Propolisi Oluştururlar. Propolisin Rengi Toplandığı Bitkilere Ve Yerlere Göre Farklılık Gösterir. Genellikle Açık – Koyu Kahve Renklerindedir. Sarımsı, Kırmızımsı Ve Yeşilimsi Renkleri De Olan Propolisin Kendine Özgü Bir Kokusu Vardır. Farklı Türleri Bulunan Propolisin İçerisinde Genel İtibariyle Yüzde 50 Civarında Reçine, Yüzde 30 Mum, Yüzde 10 Civarında Uçucu Ve Aromatik Yağlar, Yüzde 5 Polen Yine Yüzde 5 Seviyelerinde Mineral Ve Farklı Bileşimler Bulunur.

Propolis Nasıl Elde Edilir?

Propolisin En Temiz Ve Rahat Toplanma Yollarından Biri Propolis Tuzağı Kullanılmasıdır. Bu Tuzaklar Kovanda Bulunabilecek Çatlaklara Benzer Küçük Boşluklar İçermekte Ve Kovan İçine Yerleştirilerek Sanki Kovanın Bir Parçasıymış Gibi Görünmesi Sağlanmaktadır. Yukarıda Da Bahsettiğimiz Gibi Arılar Kovanı Düzenlemek, Boşlukları Doldurmak İçin Propolisi Kullanır. Bu Tuzağı Da Kovanlarının Bir Parçası Sandıkları İçin Boşluklarını Doldurmak Amacıyla Propolisleri Buraya Biriktirirler.

Propolis Toplanması İçin Hazırlanan Bu Tuzakların Üzerinde Arıların Geçemeyeceği (3mm) Büyüklükte Boşluklar Bulunur. Bu Boşluklar Yeterince Propolis Dolduğunda Tuzak Kovandan Alınır Ve Donduruculara Konulur. Dondurucuda Sertleşip Kırılgan Yapıya Gelen Propolis Kapağa Hafif Bir Baskı Uygulanması İle Ayrılır. Üretimin Yapıldığı Bölgeye Göre Değişiklik Göstermekle Birlikte Yaz Başından Sonbahara Kadar Kovanda Takılı Kalabilmektedir.

İşçi Arılar Tek Seferde 10mg Propolisi Kovana Taşıyabilmekte Ve Bu Da Koloni Başına 10-300 Grama Denk Gelmektedir. Taşınabilen Propolis Miktarı Arı Türü, Irkı Ve Bitkisel Kaynağa Göre Değişiklik Gösterebilmekte Ve 600grama Kadar Da Çıkabilmektedir.

Kaliteli Bir Propolis Elde Edilebilmesi İçin Olgunlaştıktan Sonra Hasat Edilmelidir. Olgunlaşan Propolis Kırıldığında Parlak Olmalıdır. Yumuşak Veya Yapışkan İse Hasat Edilmemelidir. Bu Yapışkan Olma Durumu Havanın Sıcak Olmasından Veya Henüz Olgunlaşmamış Olmasından Kaynaklanabilmektedir. Bu Nedenle Hasat İçin En Doğru Zaman Sonbahar Ve Kış Aylarıdır.

Propolis Üretimi Zor Bir Arı Ürünüdür. Bu Nedenle Kalitesi Yüksek Bir Propolis Bulmak İçin İyi Araştırmak Ve Güvenilir Yerlerden Temin Etmek Gerekir. Organik Üretim Yapılarak Elde Edilen Propolisler Ürün Kalitesi Ve Besleyici Değerinin Yüksek Olması Sayesinde İyi Bir Tercih Olmaktadır.

Organik Üretim İle Kovanlar Hava Kirliliği Yaratan Yol Kenarı, Fabrika, Tarım Arazisi Vs Gibi Yerlere Uzak Alanlara Yerleştirilir. Kovanlar Boyasız Olmalı, Arılara Şeker, Şurup Vb İle Besleme Yapılmamalı, Ürünlere Herhangi Bir Katkı, Koruyucu, İlave Şeker Vs Eklenmemelidir.

Kovandan Toplananpropolis Hamdır Ve Bu Hali İle İşlenmeden, İncelenmedenkullanılmasıciddi Alerjiye Neden Olabilir. Bu Nedenle Kullanılacak Olan Propolisin Analizlerinin Yapılması Ve Suda/Alkolde Çözdürülmüş Olarak Damla Halinde Veya Ampul Formda Olanlarını Tercih Etmek Çok Daha Doğru Olacaktır.
Diğer Özellikler
Stok KoduxNDgzNzE5NDE4Ng
MarkaBİNBİR ÇEŞİT GIDA İTH.İHR.PAZ.SAN.VE TİC.LTD ŞTİ
Stok DurumuVar
8690770322977
SAYFAMIZDAN YAPACAĞINIZ 800 TL VE ÜZERİNDE ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETİ BİZDEN 
VE BİTTİMİ HAYIR AYRICA SEPETTE EK İNDİRİMLER SİZLERİ BEKLİYOR

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.