Tane Çiğ Menengiç 250 Gr lık Paket

Fiyat:
85,00 TL
Menengiç Türkiyede Nerede Yetişir?
Menengiç 
Türkiye'deki Sıcak Bölgelerde Özellikle Ege,Akdeniz Ve Güneydoğu Anadolu'nun Kırsal Kesimlerinde Yetişir.

Menengiç Antep Fıstığı Mı?
Antep Fıstığı Menengiç Ağacına Aşılanarak Yetiştirilir. Çoğu İllerimizde Çitlenbik Diye Bilinen Menengiç Ağacı Antep Fıstığının Kendisidir Aslında

Menengiç Nerenin Meşhur?
Gaziantep'in Yemekleri Kadar Ünlü Kahvesi: Menengiç
Gaziantep Mutfağının Vazgeçilmezleri Arasında Bulunan Bu Lezzet, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu Ve İç Anadolu Bölgelerinde Dağlık Alanlarda Ekimi Yapılmaksızın Doğal Olarak Yetişen Menengiç Ağaçlarından Elde Ediliyor.

Menengiç Hangi Yöreye Ait?
Menengiç Kahvesi Ya Da Çedene Kahvesi En Çok Elazığ Ve Çevresinde İçilir. Menengiç Kahvesinin Tadı, Yağı, Lezzetli Ve Muhteşemdir. Sütle Ya Da Suyla Kaynatılarak Yapılır.

Menengiç Meyvesi Yenir Mi?
Menengiç, Hiçbir İşlem Görmeden Doğada Yetiştiği İçin, Taneleri Meyve Olarak Da Tüketilebilir.

Menengiç Nedir?
Menengiç, Latince Adı Pistacia Terebinthus Olan Uzunluğu 10 Metreye Kadar Çıkan Bir Bitkidir. Geç Ve Yavaş Büyüyen Menengiç Bitkisinin Kırmızı Çiçekleri Bulunur. Meyveleri İse Mavi Ve Yeşil Renklerdedir. Menengiç Sağlık Açısından Birçok Fayda Sağlar. Bu Şifalı Bitkiden Farklı Şekillerde Faydalanılmaktadır. En Fazla Tüketim Alanı İse Kahve Ve Sabun Olarak Söylenebilir.

Menengiç Diğer Adı Nedir?
Menengiç 
İsimler. Menengiç Yörelere Göre Çitlenbik, Çıtlık, Çitemik, Bıttım Gibi Farklı İsimlerle Anılır. Örneğin Adana'nın Kozan İlçesinde Çıtımık Olarak Adlandırılır. Antalya'nın Akseki Ve Manavgat İlçelerinde Çöğre Veya Sakızlak Adıyla Anılır.

Bıttım Ve Menengiç Aynı Mı?
Farklı Şekillerde Tüketilebilir Menengiç Bitkisinin Birden Fazla Faydası Vardır. Ülkemizde De Sık Sık Tüketilen Bu Bitki Farklı Yörelerde Yaban Fıstığı, Çıtmık, Çitlembik Veya Bıttım Olarak Da Bilinir.

Menengiç Ve Çedene Aynı Mı?
Türkiye'nin Doğal Bitki Örtüsünün Parçalarından Biri Olan Menengiç; Yörelere Göre Farklı İsimler Alabilir. (Örnek: Çitlembik, Bıttım, Çedene, Çitemik, Çıtlık Gibi.) Menengiç Kahvesi Bu Ağacın Meyvelerinin Kurutulup Kavrulması, Ardından Tıpkı Türk Kahvesi Gibi Pişirilmesi İle Elde Edilmektedir.

Menengiç Hangi Yöreye Ait?
Gaziantep Mutfağının Vazgeçilmezleri Arasında Bulunan Bu Lezzet, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu Ve İç Anadolu Bölgelerinde Dağlık Alanlarda Ekimi Yapılmaksızın Doğal Olarak Yetişen Menengiç Ağaçlarından Elde Ediliyor.

Menengiç Nasıl Bir Bitkidir?
Menengiç, Latince Adı Pistacia Terebinthus Olan Uzunluğu 10 Metreye Kadar Çıkan Bir Bitkidir. Geç Ve Yavaş Büyüyen Menengiç Bitkisinin Kırmızı Çiçekleri Bulunur. Meyveleri İse Mavi Ve Yeşil Renklerdedir. Menengiç Sağlık Açısından Birçok Fayda Sağlar.

Gaziantep'in Yemekleri Kadar Ünlü Kahvesi: Menengiç
Gastronomi Alanında UNESCO'nun "Yaratıcı Şehirler Ağı"Nda Yer Alan Gaziantep, Yemekleri Kadar Ünlü "Menengiç Kahvesi"Yle De Damakları Tatlandırıyor.

Türk Patent Ve Marka Kurumu Tarafından Tescillenen Menengiç Kahvesi, Farklı Aroması, Lezzeti Ve Faydaları Dolayısıyla Favori İçecekler Arasında Yer Alıyor. 

Gaziantep Mutfağının Vazgeçilmezleri Arasında Bulunan Bu Lezzet, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu Ve İç Anadolu Bölgelerinde Dağlık Alanlarda Ekimi Yapılmaksızın Doğal Olarak Yetişen Menengiç Ağaçlarından Elde Ediliyor. 

Tadı Antep Fıstığını Andıran Ve Sonbaharda Ağaçlardan Toplanan Menengiç Taneleri Önce Kurutuluyor, Ardından Kavrularak Öğütülüyor.

Yoğun Aroması Sebebiyle Sütle Hazırlanan Lezzet, Türk Kahvesi Gibi Suyla Da Pişirilebiliyor.

Halk Arasında "Çitlembik", "Çedene" Ve "Çıtlık" Gibi İsimlerle De Anılan Menengiç Ağaçlarından Elde Edildiğini Ve Tamamen Doğal Olduğunu Belirtti 


Menengiç Hangi İklim?
Anacardiaceae Familyasının Bir Türü Olan Pistacia Terebinthus L. (Menengiç), Akdeniz Kıyılarında Ve Türkiye'nin Sıcak İklim Bölgelerinde Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş Ve Şanlıurfa Yörelerinde Geniş Doğal Yayılışa Sahiptir.


Çitlembik Nedir?
Dünya Üzerinde Asya, Güney Avrupa, Kuzey Amerika Ve Afrika'da Yetiştiği Bilinen, Ülkemizde İse Akdeniz, Ege Ve Marmara Bölgeleri Başta Olmak Üzere Hemen Her Bölgede Yetişen Bir Bitki Çitlembik. Öyle Ki İsmini Duymamış Olmayanlar Bile Eminiz Görünce Onu Tanımıştır.

Halk Arasında Çitlenbik, Dağın, Menengiç Gibi Farklı İsimlerle De Anılan Çitlembik Bitkisinin Dünya Üzerinde Yaklaşık 70 Farklı Türü Bulunuyor. Türüne Göre Meyvesinin Rengi Değişiklik Gösterse De Genel Olarak Olgunlaştıkça Yeşilden Kahverengiye Doğru Geçen Rengiyle Biliniyor. Hafif Tatlımsı Bir Lezzete Sahip Olduğu Bilinen Bu Meyve, Doğada Yaşayan Birçok Hayvanın Da Besin Kaynaklarından Biri Aslında.

Çitlembik Nerelerde Bulunur?
Çitlembik, Ülkemizin Hemen Hemen Her Bölgesinde Yetiştiği İçin Kolay Ulaşılabilen Bir Bitki Aslında. Ancak Çitlembik Yerine Ona Benzer Farklı Meyveleri Almamak Adına Çok Dikkatli Olmak, Onu Mutlaka Güvenilir Yerlerden Temin Etmek Önemli. Çitlembiğin Kurutulmuş Haline Güvendiğiniz Aktarlardan Ulaşabileceğiniz Gibi, Yine Güvenilir Online Alışveriş Sitemizden De Temin Edebilirsiniz.

Aynı Şekilde Çitlembiğin Faydalarından Yararlanabilmek İçin Çitlembik Yağını Alarak Da Değerlendirebilirsiniz.

Bunun Yanında İçeriğinde Çitlembik Bulunan Birçok Tıbbi Ürün Ve Kozmetik Malzeme Olduğunu Da Söylemeden Geçmeyelim.
Diğer Özellikler
Stok KoduwMzY1OTEyOTg3Nw
MarkaBİNBİR ÇEŞİT GIDA İTH.İHR.PAZ.SAN.VE TİC.LTD ŞTİ
Stok DurumuVar
8690770323056

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

SAYFAMIZDAN YAPACAĞINIZ 800 TL VE ÜZERİNDE ALIŞVERİŞLERİNİZDE KARGO ÜCRETİ BİZDEN 
VE BİTTİMİ HAYIR AYRICA SEPETTE EK İNDİRİMLER SİZLERİ BEKLİYOR

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.